LEKCJA HISTORII – WYCIECZKA DO LUBLINA

Dnia 20 października klasy VIII i VII wybrały się na jesienną wycieczkę. Punktami naszego programu było Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Państwowe Muzeum na Majdanku.

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zbiórki w szkole, skąd autokarem wyjechaliśmy do Lublina. W doskonałych nastrojach dotarliśmy do pierwszego miejsca, którym był skansen. Mogliśmy poznać życie naszych przodków, cechy dawnej architektury, warunki życia oraz wiele ciekawych faktów na temat funkcjonowania miast i wsi w dawnych czasach. To była prawdziwa podróż w czasie.

Następnie zrobiliśmy sobie krótką przerwę obiadową. Pełni sił mogliśmy wyruszyć w dalszą drogę.

Państwowe Muzeum na Majdanku zrobiło na nas ogromne wrażenie. Dotychczas poznawaliśmy temat obozów koncentracyjnych tylko z kart podręcznika i filmów. Teraz mieliśmy okazję „dotknąć” tego problemu z naszej historii. W informatorze muzeum możemy przeczytać:

W maju 1947 roku w ramach czynu społecznego ze szczątków ludzkich usypano kopiec-kurhan. W przedsięwzięciu brała udział młodzież szkolna, wojsko, zakłady pracy i organizacje społeczne, a o pomoc do wiernych apelował ówczesny biskup lubelski ks. Stefan Wyszyński”.

To ważna informacja, że Patron naszej szkoły był zaangażowany w powstanie mauzoleum.

Cała wycieczka przebiegła nam w bardzo przyjemnej atmosferze. Czekamy na kolejne pouczające lekcje w plenerze.

Autor: Joanna Baran