WYCIECZKA KLAS VII I VIII DO LUBLINA

Dnia 24 maja klasa VIII i VII wybrała się na jedną z ciekawszych i bardziej poruszających wycieczek do tej pory. Punktami naszego programu było Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Państwowe Muzeum na Majdanku.

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zbiórki w szkole, ale w szybkim tempie mogliśmy wyjechać do Lublina. Pełni sił dotarliśmy do pierwszego miejsca, którym był skansen. Mogliśmy w nim poznać życie naszych przodków, cechy dawnej architektury, warunki życia oraz wiele ciekawych faktów na temat funkcjonowania miast i wsi w dawnych czasach. Niektóre z miejsc zaskakiwały nas swoim wyglądem, poruszały urokiem lub komentarzami pani przewodnik, która była bardzo miła i uprzejma. Szczególnie wyjątkowy okazał się dla nas bardzo urokliwy dworek, przed którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Następnie zrobiliśmy sobie krótką przerwę na odpoczynek w restauracji McDonald’s. Po tym postoju mogliśmy dalej wyruszyć w drogę, tym razem do miejsca, którego już nigdy nie zapomnimy.

Wcześniej mogliśmy tylko mieć domysły na temat rzeczywistego rozmiaru tego muzeum, ale to co zobaczyliśmy na miejscu odebrało nam mowę. Dla naszej szkoły Majdanek jest szczególnym miejscem nie tylko ze względu na położenie tak blisko, lecz również na zaangażowanie naszego patrona w usypywaniu kopca-kurhanu. W informatorze możemy przeczytać:

W maju 1947 roku w ramach czynu społecznego ze szczątków ludzkich usypano kopiec-kurhan. W przedsięwzięciu brała udział młodzież szkolna, wojsko, zakłady pracy i organizacje społeczne, a o pomoc do wiernych apelował ówczesny biskup lubelski ks. Stefan Wyszyński”.

Wszystkich nas bardzo poruszył widok, który zastaliśmy na miejscu. Zupełnie innym doświadczeniem było dla nas własnymi zmysłami zbadać to, o czym jakąś wiedzę mieliśmy tylko z podręczników lub opowieści starszych osób. Była to dla nas bardzo cenna lekcja historii, której nie da się porównać z niczym innym.

Cała wycieczka przebiegła nam w bardzo przyjemnej atmosferze. Nie mieliśmy żadnych nieprzyjemności w trakcie jej trwania, przez co jesteśmy zadowoleni, że nasz ostatni wspólny wyjazd był tak pouczający oraz bardzo interesujący.

Julita z klasy VIII